Postýlka pro panenku v krabici od pralinek

24. ledna 2016 v 14:35 | cherryn |  Návody
Také doma schováváte občas krabice a krabičky, které se vám líbí, ale vlastně nevíte na co je použít a je vám líto je vyhodit?
U nás doma se najde spousty takových věcí, občas musím přivřít oči a udělat úklid, abych měla místo na ty nové :-)
Před Vánocemi se u nás objevila krásná kulatá krabice s pralinkami. Což znamenalo, že takovou hezkou a pevnou krabici prostě vyhodit nemůžu! Od té doby mi to vrtalo v hlavě, protože jsem věděla, že ji využiju na panenky.
Původně jsem měla plán, že do ni budu schovávat boty nebo oblečení pro nějakou panenku, ale člověk míní a panenky mění :-)
Co čert nechtěl, jak se říká, tak jsem před svátky objevila neodolatelnou nabídku jedné malé panenky, kterou představím v příštím článku. Díky této skutečnosti vznikl šílený nápad, že právě ona potřebuje mít své místo a to místo bude v té krásné kulaté krabici od pralinek.
Časově byla výroba krapet náročnější, některé fáze chtělo nechat schnout v pevném sevření přes noc, ovšem na to jsem čas neměla. Korpus postýlky se šuplíčky a krabici jsem dělala během celého dne, jak jsem měla čas, lepila jsem, stříhala, natírala, abych na druhý den jen ušila potřebné věci z látky.
Postup jsem nefotila detailně, protože je to můj první pokus o takovou věc a moc jsem si nefandila, že to nějak dobře dopadne. Výsledek se ovšem dostavil a já jsem z toho měla radost jako malá :-)Co vše potřebujete k výrobě?
Základ je tedy pevná krabice, může být i hranatá, eliptická nebo půlkulatá, vše je to jen o tom jaký tvar se vám bude líbit. Papírové krabice jsou dnes běžně k dostání a já mám připravenou ještě jednu, krapet větší, kterou jsem pořídila v papírnictví a má rovnou ucho a zapínání.

Začala jsem tím, že jsem si koupila trochu lepší balící papír, aby mi barevně ladil k sobě a koupila jsem si zápalky malé i velké, kdy jejich krabičky tvoří základ šuplíků.


Pokud potahujete větší krabici, určitě si na to vezměte větší štětec a dostatek lepidla.Nechala jsem krabici zaschnout a mezi tím jsem si připravovala potřebné věci k vyrobení postýlky se šuplíky.


Základ tedy tvořily krabičky od zápalek, dvě velké a čtyři malé, aby se mi krásně do krabice vešly.
Korpus celé postýlky jsem vyráběla z takového tvrdšího papíru, který má tak 3mm. Pro příště jsem se vybavila deskami Kapa, které se používají pro marketingové účely na plakáty, fotografie a podobně.

Nejdříve je nutné si pevně slepit krabičky k sobě.


Čela šuplíčků jsou také z toho tvrdého papíru, kdy jsem si vystřihla potřebný obdélník, přesně ve vnějším rozměru jedné krabičky. Aby to čelo šuplíčku bylo pevné a dosedlo na okraj krabičky. Vyrobila jsem je ze dvou vrstev a jako třetí vrstvu jsem vystřihla menší obdélník, už jen jako okrasná část. Je nutné je dobře k sobě slepit a nechat zaschnout.


Mezitím, než čela zaschla, jsem si připravila korpus, který jsem musela přesně napasovat do kulaté krabice. Celý korpus je lepený ze tří vrstev(jen vrchní část ze dvou), aby byl velmi pevný. Tuto fázi jsem krapet uspěchala a chtělo by to, aby ty vrstvy schly pod tíhou knihy, nebo jiného závaží, přes noc.
Když jsem měla připravené jednotlivé desky, přilepila jsem slepené šuplíčky mezi jednotlivé desky a přidala ještě boční desky u velkých šuplíčků.


Při lepení jsem neustále zkoušela zdali se mi ten korpus vejde do krabice, abych mohla dělat ještě úpravy a dopasovat vše dle potřeby.


Po zaschnutí, jsem pevně přilepila čela šuplíčků.


Pohled ze zadní části na celý korpus.


V řadě malých šuplíčků mi vznikly otvory na krajích a tak jsem se rozhodla tam přilepit na pevno čela, aby měla podobný design jako čela šuplíčků. A opět vyzkoušet v krabici.


Tímto je vše připraveno na natření.
Natřela jsem celý korpus, i vnitřky šuplíčků, bílou akrylovou barvou. Schválně jsem natírala silnější vrstvu a nechávala nánosy od štětce, jelikož jsem chtěla aby to nakonec působilo jako dřevo.


Korpus jsem natírala více vrstvami, abych krapet zakryla nerovnosti, které se dají zabrousit, ale to je další část, kterou jsem záměrně vynechala, abych vše stihla v jednom dni :-)


Když mi zaschla bílá barva, tak jsem si do další bílé namíchala trochu hnědé, abych dostala odstín bílé kávy a jemně štětcem udělala šmouhy nebo čáry abych dostala lepší efekt dřeva s patinou. Občas jsem i jemně přetřela kraje jednotlivých čel šuplíčků.


Můžete si všimnout, že za postýlkou přibyla ještě zadní "opěrka", kterou jsem tam dodala, když mi u toho něco stále chybělo. Stačilo ji udělat ze dvou papírových desek, slepit a opět přilepit obdélníky jako okrasný vzor. Pak jen natřít stejným postupem a přilepit.
Tímto posledním krokem jsem už byla spokojená s postýlkou a nechala to celé řádně přes noc zaschnout.
Občas jsem pootevírala šuplíky, aby mi nezaschly barvou nebo zbytkovým lepidlem.

Vlastně ne :-), ještě jsem si připravila dva rámečky na obrázky, které jsou vyřezané jen z jedné papírové desky a natřené bílou akrylovou barvou.


Druhý den přišlo na řadu jen šití a vytištění obrázků do rámečků.
Když jsem dala fotky do rámečků, tak mi stále něco chybělo k dokonalosti. Vzala jsem tedy lepidlo, korálky a jeden rámeček jsem polepila po obvodě jednou řadou korálků. Druhý rámeček dostal dvě saténové růžičky.


V momentě kdy jsem sedla k šicímu stroji, zapomněla jsem fotit :-) a výsledný efekt je vidět na prvních dvou fotkách.
Ušila jsem matraci, kterou jsem vyplnila vatelínem a prošila. Našila jsem barevné polštářky a ze stejných barevných látek i peřinku.
Když jsem měla vše ušité a přilepené obrázky, došlo mi, že nemám úchytky na šuplíčky. Našla jsem perleťové korálky a ty přilepila vteřinovým lepidlem, což byl poslední krok k celkovému výsledku.

Myslím, že je není spokojená jen malá Zoe, ale i já :-) Postýlka v krabici má čestné místo v obývacím pokoji na poličce.


A pokud máte doma malé ledkové světýlko, tak v noci je to přímo kouzelné :-)Návod není podrobný, spousty věcí jde udělat jinak. Jen jsem vám chtěla ukázat, že takové krabičky, ať už od pralinek nebo od zápalek, jsou ten nejlepší základ na tvoření pro panenky :-)

A teď už jen pár slov na závěr:
Použití zde uvedených návodů je na vlastní nebezpečí, za jakékoliv následky nenese autorka zodpovědnost.
Vždy čtěte návody, dbejte na bezpečnost a chraňte si zdraví.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eďa Eďa | Web | 24. ledna 2016 v 15:06

Je to prostě úžasné!

2 Monika Monika | Web | 24. ledna 2016 v 15:44

To je super postýlka:-)

3 Ykined Ykined | Web | 24. ledna 2016 v 16:05

Nádhera! Máte moc šikovné ruce!

4 Šárka Šárka | 24. ledna 2016 v 16:19

Rení, u fotek i u návodu jsem vůbec nedýchala! ♥ To je prostě krása!!! :-)
Koukám a koukám a nemohu se posunout dál, protože je to strašně krásné! :-) Jsi šikulka. :-) A já doufám, že také někdy budu moci něco takového vyrobit, protože takovéto pokojíčky naprosto zbožňuji! :-)
A s těmi světýlky je to opravdu až pohádkové! :-)
Ani se nedivím, že pokojíček dostal čestné místo v obýváku, také bych takovou krásu chtěla mít pořád na očích. ;-)

5 Sussanah Sussanah | Web | 24. ledna 2016 v 18:30

To je tak nádherný ^_^

6 Babakat Babakat | 24. ledna 2016 v 18:38

To je taková paráda! Už nad ní uslintávám na FCB. Já na takovéhle jemné věcičky už mám moc nešikovné pazourky.

7 Růža Růža | E-mail | Web | 24. ledna 2016 v 19:01

Jako Iva i já už jsem obdivovala postýlku na FB, je nádherná. Je fajn, že jsi nám ukázala návod, jen mám obavy, že bych to tak krásně nezvládla. :-)

8 Nikky Nikky | E-mail | Web | 24. ledna 2016 v 21:59

Jedným slovom dokonalosť :-) Perfektné, dokonalé, úžasné, to sa ani nedá popísať :-) Krásne detaily - rámy obrázkov, otváranie šuplíčkov, patina na "dreve". Wau

9 Edita Edita | E-mail | 25. ledna 2016 v 7:07

Krásné :o) a popsané tak úžasně, že mám hned chuť také něco udělat :o)))

10 Mary Mary | E-mail | Web | 30. ledna 2016 v 1:11

Je to neskutočne rozkošné a krásne. Si veľmi šikovná a talentovaná. Táto izbička/krabička je proste fantastická, úžasné veľdielo. Aj ja si raz možno takú podobnú vytvorím. Najmä tie šuplíky od zápaliek ma dostali. Pri prvom rýchlo pozretí ma ani nenapadlo, že sú zo zápaliek. Prefarbenie a pridanie vrství vytvorilo realistické detaily.:-) Stále sa neviem prestať kochať. Aj mojej mamine sa krabička veľmi páči,;-)

11 panenkomanie panenkomanie | E-mail | Web | 4. února 2016 v 10:10

[1]: Edi děkuju. :-)

[2]: Děkuju Moniko :-)

[3]: Děkuji!

[4]: Šárko moc Tě zdravím a děkuju! Já myslím, že pro Tebe nebude velký problém takový pokojíček vyrobit :-)Nejhorší mi přišlo sehnat všechny ty věci, jako krabičky od zápalek, které běžně doma nemáme :-) a nějaký ten lepší balící papír, ale ten se dá nahradit látkou a pak už jen rozebrat nějakou pevnější krabici na jednotlivé desky.

[5]: Děkuji :-)

[6]: Děkuji Ivo :-)

[7]: Děkuji Růžo a já myslím že to fakt jde zvládnout, třeba i bez těch šuplíčkou jen s imitací, jako že se nalepí na něco ty přední desky... ten pokojík dělá hodně ten balící papír a právě ty detaily s povlečením :-)

[8]: Nikky moc děkuji <3

[9]: Editko, děkuju! Jsem ráda že jsem tě mohla inspirovat, protože Ty to zvládneš... naopak já vždycky obdivuju to vše co vidím na srazech ve Ferdě!

[10]: Mary moc děkuju za krásná slova! Moc mě těší, že se vám to líbí! :-)

12 ha-misa ha-misa | 19. února 2016 v 8:10

vypadá opravdu úžasně. jsi šikulka!

13 tarantule* tarantule* | 20. února 2016 v 10:21

Dokonalost! 😘

14 panenkomanie panenkomanie | E-mail | Web | 23. února 2016 v 11:36

[12]:
[13]: Děkuji! :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama