Duben 2012

Jak vyrobit odlitek nožičky z pryskyřice

2. dubna 2012 v 15:43 | cherryn |  Návody
Jednou mě napadlo, že pryskyřice by mohla ustát zapékání Fimo hmoty v troubě a vyřešilo by to můj problém, jak vyrobit Fimo botičky pro panenku. Můj první pokus se odehrál před Vánocemi, jelikož jsem se rozhodla všem panenkám vyrobit střevíčky z Fima, abych mohla vytvořit vtipné vánoční přání se všemi Tonnerkami :-) Od té doby uplynul nějaký ten čas a konečně jsem se dostala k dalšímu pokusu za asistence foťáku :-)
K výrobě odlitků z pryskyřice je zapotřebí vyrobit formu, já jsem zvolila dvousložkovou hmotu Siligum, která má výhodu v tom, že se chová jako plastelína a do pěti minut zatuhne. Tuto formu mohu ihned použít na odlévání, navíc je to silikon a tedy nemusím řešit separátor při odlití pryskyřice nebo i sádry. Očistila jsem panence vlhkým ubrouskem obě nožičky, namíchala dle návodu potřebnou hmotu Siligum a doslova jsem její nožičky touto hmotou obalila. Je nutné aby hmota řádně přilnula k nožičkám a máte na to cca 1 minutu to vyhladit a zpracovat, než začne hmota tuhnout. Kdo by měl strach, vyzkoušejte si to nejdříve s plastelínou :-)


Nesnažte se udělat odlitek tak, aby bylo okolo nožičky co nejmíň materiálu, raději přidejte, aby šla forma použít vícekrát. Po zatuhnutí hmoty jde nožička vytáhnout bez řezu, jen je třeba s formou trošičku kroutit aby se uvolnila a pak jen se snažit ji vytáhnout pod menším tlakem a tahem.


Teď přišla doba namíchat pryskyřici, já jsem zakoupila křišťálovou pryskyřici, ale lze použít i klasikou pryskyřici, kterou koupíte v hobby marketech a je cenově přijatelnější, na což se chystám v dalších kolech odlévání :-) Pryskyřici je nutné míchat pomalu aby se dovnitř dostalo co nejméně bublinek a po zamíchání ji nechat chvíli odstát. Formy jsem si postavila do nádobky aby krásně držely nahoru. Pokud formu používáte podruhé a je již naříznutá, pak stačí zajistit spoj oblepením lepící pásky(páska nelepí na silikon, ale jde o to formu svázat)


Samotné odlévání už je jen na každém z nás, můj manžel se toho chopil a odléval to za pomocí špejle, aby byly co nejmenší ztráty..


Pryskyřice tvrdne minimálně 12 hodin a úplně tvrdá by měla být za 24 hodin, což se dočtete i v přiloženém návodu. Já osobně ji nechávám ztvrdnout na topení a nebo na světle akvária, které vydává teplo a pryskyřici to svědčí.
Po vytvrdnutí jsem si ostrým nožem nařízla formu tak, abych si usnadnila vyndání odlitku a nařízla jsem formu jen po patičku nožičky. Teď to bude chtít trochu cviku a kleště. Formu jsem se snažila trošičku zakroutit aby se pryskyřice hezky oddělila a odlitek se uvolnil, poté stačí pevně chytit do kleštiček a najít ten správný tah, aby se povedlo nožičku vytáhnout.Odlitek jde dále opracovat, k tomu jsem se ještě nedostala, ale malá ukázka výsledku i s vyrobeným střevíčkem :-)


Na této pryskyřici jsem zapékala Fimo botičky a jediný problém nastal, když jsem použila barevné Fimo, tak pryskyřice chytila nádech do dané barvy, což půjde přeleštit. Pokud si vyhradíte pár jen na zapékání, pak tuto otázku nemusíte řešit :-)
Odlévání nožiček z pryskyřice není nejlevnější, ale když jde o jednorázové odlitky, které člověk pak nebude opakovat, dá se to přežít a stojí to za to!

A na závěr: Použití zde uvedených návodů je na vlastní nebezpečí, za jakékoliv následky nenese autorka zodpovědnost.
Vždy čtěte návody, dbejte na bezpečnost a chraňte si zdraví.